Autoprezentacja w rozmowie - werbalnie.

Autoprezentacja w rozmowie - werbalnie.

Autoprezentacja w rozmowie - werbalnie.
autorem artykułu jest Sebastian Jakubowski

a) WyjaÅ›nianie swoich porażek i decyzji. Czasem musisz wyjaÅ›nić, czemu straciÅ‚eÅ› pracÄ™ albo powtarzaÅ‚eÅ› rok na studiach. RADA: Nie kajaj siÄ™, bo to wskazuje na nieasertywność i neurotyzm. Nie zwalaj też caÅ‚ej winy na innych – to wskazuje na nieodpowiedzialność i niedojrzaÅ‚ość. Weź umiarkowanÄ… odpowiedzialność i koniecznie powiedz, czego nauczyÅ‚eÅ› siÄ™ na błędach i gdzie tÄ™ naukÄ™ wykorzystaÅ‚eÅ›. Wtedy przyszÅ‚a praca bÄ™dzie Å‚atwiejsza do znalezienia.

b) WyjaÅ›nianie swoich sukcesów. Mówi siÄ™, że wielcy ludzie nie muszÄ… mówić, że sÄ… wielcy, bo i tak wszyscy to wiedzÄ… i że zasÅ‚ugi i czyny mówiÄ… same za siebie. Owszem, gdy inni je znajÄ…. Ale jeÅ›li ktoÅ› nie wie nic o twoich sukcesach – musisz je przedstawić i nie wypieraj siÄ™ ich. PodkreÅ›laj swój wkÅ‚ad. JeÅ›li chcesz być skromny, to nie przypisuj sukcesów swym zdolnoÅ›ciom, lecz wytrwaÅ‚ej pracy – powiedz, że nauczyÅ‚eÅ› siÄ™ radzić sobie z tego typu zadaniami.

c) Opisywanie siebie. „Niech Pan nie bÄ™dzie taki skromny, nie jest Pan aż tak wielki” powiedziaÅ‚a kiedyÅ› Golda Meir. Nie masz wyjÅ›cia, musisz mówić Å›miaÅ‚o o zaletach, bo na skromność mogÄ… sobie pozwolić tylko znani i wielcy. Uwaga jednak na „dylemat autoprezentacyjny” – widz wie, że jest w teatrze a rekruter wie, że chcesz mu siÄ™ spodobać. Sposób na uwiarygodnienie zalet: „wpleść wadÄ™ – drobnÄ… i w miarÄ™ nieszkodliwÄ…, ale stosuj go rzadko”.

d) Ujawnianie emocji. Jeśli ogólnie normą jest ujawnianie wyłącznie emocji pozytywnych to ujawnianie emocji negatywnych jest uznawane za przejaw większej otwartości i zwiększa naszą wiarygodność.

e) Opisywanie planów i celów. Pokazuje naszÄ… motywacjÄ™ do osiÄ…gnięć, ambicjÄ™, planowanie kariery – jakieÅ› plany trzeba mieć – odpowiedź „nie wiem, jeszcze siÄ™ zobaczy” rzadko jest odbierana pozytywnie.

f) Wyrażanie postaw i opinii na temat innych ludzi i zjawisk - dobrze mieć podobne jak rekruter jednak czasami uczciwość wobec siebie nie pozwala tak „naginać” wÅ‚asnych postaw. UWAGA: Nie należy eksponować swoich poglÄ…dów politycznych i religijnych.

g) Przy ocenie prac i wytworów innych ludzi np.: wyrobów firmy, do której chcemy siÄ™ dostać lub wyrobów konkurencji tej firmy, powstaje czasem dylemat: być krytycznym (udowodnić kompetencjÄ™ i „znajomość rzeczy”) czy miÅ‚ym (nikt nie lubi krytykantów). Nawet krytyka może Å›wiadczyć pozytywnie o krytykujÄ…cym, jeÅ›li jest konstruktywna a nie zÅ‚oÅ›liwa a nie zÅ‚oÅ›liwa.

h) Przewidywanie swoich zachowaÅ„ w hipotetycznych sytuacjach. Odpowiedź na pytania, „co by Pan zrobiÅ‚/pomyÅ›laÅ‚, gdyby…” – Å›wiadczy o refleksyjnoÅ›ci, znajomoÅ›ci siebie, dojrzaÅ‚oÅ›ci. „Nie wiem” nie jest dobrÄ… odpowiedziÄ….

i) Zadawanie pytaÅ„ i uprzednia wiedza o pracodawcy – to stwarza wizerunek czÅ‚owieka poszukujÄ…cego informacji, zaangażowanego poważnie, wiedzÄ…cego, czego chce, wnikliwego, krytycznego.


--
Praca w Polsce jest - trzeba tylko umieć ją znaleźć!

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Zobacz takze:
Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?
Jakby to było gdybyś mogła łatwo w swoim życiu wprowadz
Jak założyć bloga - cz.2 instalacja na serwerze
Skuteczne zarządzanie flotą samochodów firmowych
Jak w Polsce wspiera się przedsiębiorczość